ÜCRETSİZ YELKEN YAZOKULU

“HAYDI ÇOCUKLAR YELKENE”

MARİNA DRAGOS YELKEN İHTİSAS KULÜBÜ

&

KARTAL BELEDİYESİ

ÜCRETSİZ YELKEN YAZOKULU


Kulübümüz her yıl Kartal Belediyesi desteği ve işbirliği ile “Ücretsiz Yelken Yaz Okulu” etkinliği düzenlemektedir.

Okulların tatil olduğu yaz aylarında yapılan bu etkinliğimiz 8 – 11 yaş grubunda, YÜZME bilen, boy kilo orantısı normal (max 48 Kg), önceki yıllarda bu programımıza katılmamış, öncelikle Kartal ilçesinde oturan kız ve erkek öğrencilere açıktır. Bu kursta katılımcılar güvenli ve eğlenceli şekilde deniz, rüzgar ve yelkenle tanışırlar. Üçer haftalık üç dönem planlanan etkinliğimizin programı ve ön kayıt takvimi okulların kapanmasına yakın Kartal Belediyesinin ve kulübümüzün web sayfasında yayınlanmaktadır.

Yelkenci adayı, bu sporu yaparken doğaya nasıl uyum sağlayacağını öğrenir, sorunlar karşısında doğru ve hızlı karar verebilme yeteneğini geliştirir, takım içinde sorumluluk almanın farkına varır, görev paylaşımının önemini anlar ve takım arkadaşlarıyla sosyal bir ortamı paylaşır.

Amaç : Doğanın gücünü, bilgi ve beceriyle birleştirip yelkenli teknenin sevk ve idaresini sağlayarak hedefe ulaşmanın taktik ve tekniğini kavratmak, yardımlaşma, paylaşma ve özgüveni geliştirmek, liderlik vasıflarını öne çıkarmak, yarışçı ruhu ve terbiyesi kazandırmak, başarmanın hazzını tadarken doğaya duyması gereken saygıyı oluşturmaktır.

Süre : Hafta içi her gün 9:00 ile 12:30 saatleri arasında teorik ve pratik görülen 3 hafta süreli eğitim programıdır. Yetenekli, azimli ve istekli gençler lisanslı yelkenci olarak MDYİK’nın spor imkânlarından yararlandırılır. Hafta sonu yaz okulu eğitimi yoktur.

Teorik eğitim : Denizde can ve mal emniyeti, yelken teorisi, rüzgar kuvvetini, yönünü kavrama, seyir kuralları, terimler, rotalar.

Pratik eğitim: Optimisti tanıma, donatma, denizci düğümleri, tekneye hakim olma, seyir teknikleri, tramola – kavança atma, dümen hakimiyeti, dümensiz tekne kullanımı, bedensel müdahalenin tekneye seyir etkileri, farklı rüzgar yönlerine göre yanaşma, şamandıra dönüşleri, yetenek geliştirici deniz oyunları.

Ekipman : Optimist tekne, yelken donanımı ve can yeleği MDYİK tarafından verilir. Eğitimler sertifikalı antrenörler ve güvenlik botları refakatinde yapılır.

Giyim : Şapka, T-Shirt, şort mayo, rüzgârlık, lastik tabanlı spor ayakkabı, yedek kıyafet, havlu.

Kontenjan uygulaması : Her dönemin eğitim grubuna en çok 25 kursiyer kabul edilecektir. Kartal’da ikamet etmek zorunludur. Kesin kayıtlar sırasında yüzme testini geçen, kilosu 48 kilogramı aşmayan adaylardan yaşı en küçükten başlayarak sıralama yapılacak ve kontenjan böylece tamamlanacaktır.